Aktualny numer

Serwis stomatologiczny
Centralny Rejestr Lekarzy

Jesteśmy na FB

Rynek zdrowia

Aptekarze kontra lekarze! Pierwszy konkurs nalewek – rozstrzygnięty!

To była urocza zabawa. Po raz pierwszy nasza sala konferencyjna przy ul. Krupniczej posłużyła za miejsce pokojowej konfrontacji… aptekarzy z krakowskiej Izby i lekarzy z krakowskiego samorządu.

28 listopada, w środę po południu, na zaimprowizowaną scenę w postaci kilkunastu stołów ustawionych w podkowę, trafiło od członków Aptekarskiej i Lekarskiej Izby, około 20 karafek, opatrzonych tajnymi kryptonimami „producentów”, z własnoręcznie przygotowanymi trunkami. Obok stanęły plastikowe, jednorazowe kieliszeczki dla degustatorów. A wśród publiczności rozprowadzono losy do wypełnienia z obowiązkiem wskazania najlepszej nalewki.

Do konkursu zgłoszono ok. piętnaście nalewek, m.in. cytrynówkę, ratafię, porterówkę, aronię, pigwówkę, wiśniówkę, przygotowanych przez mistrzów i mistrzynie przyrządzania tych królewskich napojów. Nad całością przedsięwzięcia patronat (jeśli tak to można określić) sprawowała doktor Anna Aseńko z Koła Młodych Lekarzy ORL (zawodowo doktorantka z I Katedry Chirurgii Ogólnej CM UJ), zaś wspomogli ją w przygotowaniach p. Piotr Pachel i p. Dorota Zdziechowicz.

Najważniejsi byli jednak goście, bo jak powiedział otwierający Konkurs prezes ORL prof. Andrzej Matyja „…pierwszy raz – po odzyskaniu nieruchomości przy ul. Krupniczej – odbiegamy na tej sali od oficjalnego wymiaru konferencyjno-szkoleniowego na rzecz wspólnej zabawy. A zaprosiliśmy do niej profesjonalistów od sporządzania różnego rodzaju mikstur leczniczych, czyli naszych aptekarzy”. I rzeczywiście, pod batutą pani prezes Izby Aptekarskiej w Krakowie mgr Barbary Jękot przybyła wcale pokaźna reprezentacja farmaceutów, w tym czynnych uczestników rywalizacji. Pisząc o farmaceutach mam oczywiście na myśli także farmaceutki, które nadały ton całej zabawie.

Powołano jury (z Anią Aseńko na czele), rozprowadzono karteczki do wskazania najlepszej nalewki i przystąpiono do pracowitej degustacji. W końcu istota rywalizacji sprowadzała się do wyboru najlepszego lekarstwa na wiele dolegliwości. Faworytami byli oczywiście aptekarze, a już średniowieczni farmaceuci wskazywali, że im więcej składników wchodzi w skład receptury, tym lek musi być lepszy, dowodząc wyjątkowego kunsztu medyka.

Tymczasem niespodziewane zwycięstwo odniosła, pani doktor stomatolog Anna Kot z Limanowej, I zastępca Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej – i to w aż dwóch napitkach. Za wiśniówkę i za melanż miodowo-imbirowy, którego recepturę wszyscy chcieli poznać, tyle że Pani Doktor nie było.

Nagrodę, oczywiście w postaci karafki ufundowanej przez Izbę, otrzymała w rezultacie w kilka dni później podczas uroczystej Wigilii Okręgowej Rady Lekarskiej i Biura Izby.

Aptekarze byli niepocieszeni, nie chcieli w ogóle opuścić sali obrad, w końcu zapowiedzieli srogi rewanż w przyszłym roku. Zaś organizatorzy obiecali prawdziwy show. Ale do tego przydałby się jakiś instrument muzyczny, może pianino, może pianola, na wszystko przyjdzie jednak czas – ale po remoncie stwierdził A. Matyja. Tymczasem wystartowaliśmy poza kursami szkoleniowymi także z odczytami dla szerokiej publiczności, z ciekawym wykładem prof. Jerzego Wordliczka, nt. „Czy choroby muszą boleć?”.

Na koniec, trudno nie wspomnieć, że nasza sala konferencyjna prezentowała się imponująco, także dzięki wystawie fotogramów autorstwa doktora Jerzego Friedigera (z Indii, Nepalu i Kamerunu), której wprawdzie nikt nie otworzył, ale która pozostaje na Nowy Rok symbolem działalności Izby nie tylko w sferze medycznej.

(cis)

{jgxgal folder:=[pic/nalewki2012] title:=[I Konkurs nalewek własnej produkcji] cols:=[5]}

Kalendarium

Luty 2020
PWŚCPSN
« sty   mar »
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Ogłoszenia

Galerie

 • XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  2020-01-23 10:14:29
 • Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  2019-06-25 14:21:32
 • Galeria remontowa - Maj 2019
  Galeria remontowa - Maj 2019
  2019-05-23 11:36:34
 • 38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  2019-04-24 12:12:33

OIL Krakow on twitter

Polecamy

Wybory