Aktualny numer

Serwis stomatologiczny
Centralny Rejestr Lekarzy

Jesteśmy na FB

Rynek zdrowia

Komunikat MOJ JGP AOS

Szanowni Państwo,

Od 1 lipca 2011r. dotychczasowy system rozliczania świadczeń w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (AOS) ulega zmianie. Wprowadzony zostaje, znany już od 3 lat w szpitalach, system Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP). Zmiana ta nie wpływa w żaden sposób na dotychczasowy sposób leczenia (rozumiany w sensie procesu terapeutycznego).

Jedyny wymóg, jaki się wiąże z jego wprowadzeniem to ewidencjonowanie w systemach elektronicznych wszystkich tych badań i procedur (zgodnie z załącznikami do Zarządzenia Prezesa NFZ), które zostały w trakcie udzielenia świadczenia wykonane i zapisane w dokumentacji medycznej (karcie chorobowej) pacjenta. Lista możliwych do wykonania i sfinansowania w ramach umów AOS procedur została wydłużona, aby lekarze specjaliści mogli lepiej zdiagnozować oraz w szerszym stopniu podjąć się leczenia pacjentów (możliwość wykonania w AOS większej liczby świadczeń zabiegowych).

 
Podstawą realizacji i zasady finansowania świadczeń zdrowotnych jest treść umowy podpisanej z NFZ, oraz obowiązujące rozporządzenia Ministra Zdrowia i zarządzenia Prezesa NFZ. Do sprawozdawania wykonanych procedur wykorzystują Państwo Międzynarodową Klasyfikację Procedur Medycznych w wersji publikowanej na stronie Centrali NFZ (www.nfz.gov.pl). Od 1 lipca br. obowiązującym słownikiem kodów procedur medycznych jest klasyfikacja ICD-9 PL w wersji 5.11. Należy regularnie odwiedzać stronę Centrali NFZ celem szybkiego pobrania aktualnych wersji słowników i zaimplantowania ich do swojego systemu sprawozdawczego. W arkuszu zawierającym kody ICD-9 PL znajdują się 4 grupy kolumn: Rozdział / Podrozdział / Kategoria główna / Kategoria szczegółowa. Należy sprawozdawać kody o najgłębszym rozszerzeniu, czyli kody z ‘Kategorii szczegółowej’. Jeśli pozycje te są puste wpisuje się kody z ‘Kategorii głównej’.
 
Należy również zapoznać się z informacjami zawartymi w kolumnie „Uwagi” ‘Katalogu ambulatoryjnych grup świadczeń specjalistycznych’ (załącznik nr 5a) oraz ‘Katalogu specjalistycznych świadczeń odrębnych’ (załącznik nr 5b cz.1). Zawierają one informacje o warunkach wykonania procedury i rozliczenia świadczenia.
 
W odpowiedzi na pytania dotyczące tzw. grupera, pragniemy poinformować, że na stronie Centrali NFZ opublikowany jest schemat algorytmu przypisywania epizodu (wizyty/zabiegu/badania) do odpowiedniej grupy lub świadczenia. Na podstawie tego algorytmu oraz zapisów zarządzenia Prezesa NFZ, świadczeniodawcy samodzielnie lub przy udziale firm zewnętrznych (zajmujących się obsługą informatyczną) mogą opracować i stosować program komputerowy pozwalający przypisać każdemu świadczeniu stosowny produktu rozliczeniowy.
 
Wprowadzone zmiany w systemie rozliczeniowym AOS mają na celu m.in. podwyższenie finansowania tych świadczeń, które wymagają złożonej diagnostyki oraz umożliwienie realizacji zabiegów dotychczas będących domeną lecznictwa szpitalnego (w którym system JGP już obowiązuje). System JGP w AOS tak samo jak w przypadku lecznictwa szpitalnego będzie się zmieniał również dzięki Państwa pomocy (wciąż otrzymywanych pytań i uwag), za którą z góry serdecznie dziękujemy.
 
 
Z poważaniem,
Lek.med. Monika Jezierska-Kazberuk
Z-ca Dyrektora ds. Medycznych MOW NFZ

Kalendarium

Kwiecień 2020
PWŚCPSN
« mar   maj »
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

Galerie

 • XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  2020-01-23 10:14:29
 • Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  2019-06-25 14:21:32
 • Galeria remontowa - Maj 2019
  Galeria remontowa - Maj 2019
  2019-05-23 11:36:34
 • 38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  2019-04-24 12:12:33

OIL Krakow on twitter

Polecamy

Wybory