Aktualny numer

Serwis stomatologiczny
Centralny Rejestr Lekarzy

Jesteśmy na FB

Rynek zdrowia

Krótkie doniesienia o peregrynacjach Seniorów z Klubu Lekarza Seniora przy OIL w Krakowie za lata 2014-2015

Chorwacja była ostatnią relacją z podróży Seniorów zamieszczoną w GGL. Nie znaczy to, że staliśmy się mniej aktywni, wręcz przeciwnie. W ramach pierwotnie zaplanowanych wycieczek krajowych pt. “Piękna nasza Polska cała” odbyliśmy kilka wypraw.

Oto one: Dolny Śląsk z Kotliną Kłodzką, Zakopane, PolesieSzlakiem Piastów, Szlakiem Dworków Nowohuckich, Cieszyn i ziemia cieszyńska, Podlasie z Tatarami, Wiśnicz z zamkiem i Lipnica Murowana i wreszcie “Czar Polesia”, którą poniżej spróbuję opisać.

Nie udało się zrealizować, z przyczyn nie całkiem od nas zależnych, wycieczki na Huculszczyznę i do Beskidu Niskiego, nad czym ogromnie ubolewam, ale nie rezygnuję z nich w najbliższej przyszłości. Wszystkie wycieczki zostały dobrze przemyślane, zaplanowane, zorganizowane i zrealizowane i spotkały się z dużym zainteresowaniem, a nawet entuzjazmem Seniorów, dostarczając Im dużo przyjemności i wzruszeń, nie mówiąc o wiedzy o Polsce nieznanej.

Nasza ostatnia wycieczka krajobrazowa pod hasłem “Czar Polesia” z bogatym programem, wiodła przez tereny nadbużańskie, okolice obfitujące w różne wydarzenia historyczne, bogate w sanktuaria różnych wyznań, z wieloma Parkami Narodowymi i krajobrazowymi, że trudno mi dokonać wyboru o czym napisać. Zdam się na intuicję.

Na początek Wola Gułowska – miejsce ostatniej bitwy (3-5 października 1939 r.) znanej jako Bitwa pod Kockiem, gdzie żołnierze SGO “Polesie” staczają ostatnie zwycięskie bitwy z Niemcami pod dowództwem generała Kleeberga. Walczą i chcą walczyć mimo, że Polska przegrała wojnę, jednak z braku żywności i amunicji muszą się poddać 5 października. Generał Kleeberg wydaje swój ostatni rozkaz i 6 października w Kocku, z honorami wojskowymi, następuje akt kapitulacji. Generał Kleeberg zmarł w niewoli w 1941 r., w 1969 jego prochy, zgodnie z ostatnią wolą spoczęły na Cmentarzu Wojskowym w Kocku. Pamięć bohaterskiego generała i jego żołnierzy jest wciąż żywa wśród miejscowej ludności i czczona na wiele sposobów, ale na uwagę zasługuje pomnik w postaci Domu Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków. Obiekt ten jest wielofunkcyjny, tętniący życiem, na co dzień bardzo użyteczny mieszkańcom.

W drodze do hotelu odwiedziliśmy Parczew z rezerwatem o powierzchni 17 tys. ha.

W miejscowości Romanów odwiedziliśmy Muzeum J. Kraszewskiego. Młody człowiek oprowadzający nas po Muzeum, najwyraźniej miłośnik pisarza, swoją wiedzą i elokwencją zaczarował nas na ponad godzinę. W dorobku pisarza znajduje się m. in. 600 tomów, kilkadziesiąt tysięcy listów, wiele obrazów.
I jeszcze motto: “Miłość dobra ogólnego była mi najwyższym celem” JK.

Zakwaterowanie w hotelu “Panorama” w miejscowości letniskowej w Okuninkach nad urokliwym jeziorem Białym okazało się dobrym wyborem. Warunki bardzo dobre, jedzenie też – nikt nie narzeka.

Z pośród wielu miejscowości w których odwiedziliśmy obiekty sakralne wymienię Kodeń, Kostomłoty, Jabłeczną i Kłodawę.

Polesie 2015Kodeń – miasto założone przez Sapiehów w XVI wieku. W 1629 Mikołaj Sapieha zwany Pobożnym rozpoczyna budowę kościoła p. w. Św. Anny. W 1631 r. w Kościele pojawia się cudowny obraz Matki Boskiej Gregoriańskiej z Gwadelupy, odtąd zwany Kodeńską. Kościół piękny, jest ozdobą Kodenia. Wystrój wewnętrzny Bazyliki budzi zachwyt, ale prawdziwe kuriozum stanowi historia obrazu. Opowiadał nam ją miejscowy ksiądz Oblat pięknym językiem. Historia ta stała się tematem książki Zofii Kossak-Szczuckiej pt. “Błogosławiona wina” i ostatnio została zekranizowana. Ponadto w Kodniu warto zobaczyć, położone nad Bugiem, pozostałości zamku Sapiehów – kaplicę zamkową p. w. Św. Ducha, drogę krzyżową, labirynt zielny i zbrojownię. Sanktuarium Maryjne, jest miejscem wielu pielgrzymek.

Sanktuarium Unitów Podlaskich w Kostomłotach – w pięknej scenerii znajduje się cerkiew drewniana z XVII wieku. Wnętrze cerkwi ozdobione piękną polichromią i ręcznie tkanymi obrusami. Cerkiew unicka (greko-katolicka) z obrządkiem liturgicznym cerkiewno-słowiańskim i rzymsko-katolickim. W 1998 r. w cerkwi złożono szczątki Błogosławionych Męczenników Podlaskich, wówczas cerkiew zyskała status Sanktuarium Unitów Podlaskich. Pod zaborem rosyjskim unici spotykali się z masowymi prześladowaniami pod różnymi postaciami. Na początku wywieziono księży do opustoszałych cerkwi, chciano wprowadzić prawosławnych księży, na co nie było zgody wśród Unitów. W 1874 r. w Pratulinie i innych miejscowościach, do mężczyzn broniących wejścia do cerkwi, Kozacy otworzyli ogień zabijając 29 z nich. W 1996 r. papież Jan Paweł II 13 z nich beatyfikował.

Polesie 2015W miejscowości Jabłeczna, na odludziu, w pięknej scenerii, wśród starych drzew, znajduje się Monastyr Św. Onufrego, na który składa się kompleks budynków – świątynia monastyru, dzwonnica, kaplica wolnostojąca, piętrowy dom zakonny z kaplicą na parterze. Całość, wraz z obszernym dziedzińcem i cmentarzem otoczona jest wysokim murem. Przez ozdobną bramę widać, poza murami, 2 kaplice i inne zabudowania. Całość pięknie odbudowana i znakomicie utrzymana. Zespół 10 mnichów, jak się dowiedzieliśmy, zajmuje się medytacją, modlitwą oraz podtrzymywaniem wiary prawosławnej na Podlasiu.W przeszłości mnisi zajmowali się szkolnictwem, m. in. założyli szkołę psalmistów.

We Włodawie, mieście gdzie ludność żydowska stanowiła większość, na uwagę zasługuje Zespół Synagogalny składający się z dwóch Synagog. z XVIII wieku i Domu Pokahalnego z XX w. Synagogi dobrze utrzymane, nie pełnią już swojej roli sakralnej, są miejscem stałych i czasowych ekspozycji przedmiotów związanych z kulturą i historią żydowską.

028-DSC03136I na koniec pomniki przyrody, jakich było wiele. Poleski Park Narodowy ze ścieżkami przyrodniczymi, z których z ogromną radością korzystamy, ciesząc oczy pięknem otoczenia, a także rokoszując się cudownym powietrzem. Bogactwo flory i fauny niespotykane w innych rejonach Polski: ponad 900 gatunków roślin, około 140 gatunków ptaków, wśród nich kilka zagrożonych wyginięciem, ponad 30 gatunków ryb, wiele gatunków płazów i gadów – osobliwością jest żółw błotny.

Na zakończenie ciekawostka. Bliskość granicy ukraińskiej i białoruskiej stanowiła zawsze pokusę prowadzenia handlu “inaczej”. Ostatnio i w tej dziedzinie nastąpił postęp – “mrówki” zastąpiły drony (udźwig 40 kg).

Mamy już przygotowany zarys planu wycieczek na przyszły rok, ale o tym w przyszłym numerze GGL.

Przewodnicząca Klubu Lekarza Seniora
przy OIL w Krakowie

dr med. Józefa Marjańska-Radziszewska

Kalendarium

Luty 2020
PWŚCPSN
« sty   mar »
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Ogłoszenia

Galerie

 • XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  2020-01-23 10:14:29
 • Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  2019-06-25 14:21:32
 • Galeria remontowa - Maj 2019
  Galeria remontowa - Maj 2019
  2019-05-23 11:36:34
 • 38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  2019-04-24 12:12:33

OIL Krakow on twitter

Polecamy

Wybory