Aktualny numer

Serwis stomatologiczny
Centralny Rejestr Lekarzy

Jesteśmy na FB

Rynek zdrowia

Relacja z imprezy plenerowej Lekarzy Seniorów w Jerzmanowicach

17 czerwca 2012 r. członkowie “Klubu Seniora” uczestniczyli w imprezie integracyjnej w Chochołowym Dworze w podkrakowskich Jerzmanowicach.

Miejsce wybrane nieprzypadkowo, znajduje się w atrakcyjnym turystycznie miejscu – w bliskim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu drugie pod względem wysokości wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – wzgórze Grodzisko o wys. 512,8 m n.p.m. i liczne inne skały, wśród których warto wymienić Ostry Kamień i Wielką Skałę. Takich pojedynczych skał na polach i w lasach Jerzmanowic jest znacznie więcej i są one jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości. Tworzą grupę tzw. ostańcow jerzmanowickich i większość z nich ma status pomnika przyrody. Z jedną z nich o nazwie “Psia klatka” łączy się legenda.

W dawnych czasach miejscowi chłopi zamykali w niewielkiej szczelinie skalnej psy, gdzie ginęły. To miało zapewnić urodzajny rok. Kiedyś młody mężczyzna wybrał się ze swoim psem w okolice tej skały. Zobaczył w skalnej szczelinie światełko, które na tyle go zaciekawiło, że wszedł za swoim psem do szczeliny. Gdy był w środku, zapadła ciemność. Mężczyzna chciał wyjść, ale szczelina okazała się zbyt wąska. Zaczął wołać o pomoc, ale nikt go nie słyszał. Skała stłumiła odgłosy. Mężczyzna i pies zginęli w skale. Działo się to w czwartą środę miesiąca, ponieważ Nawe teraz w czwartą środę miesiąca dobywają się ze skał ludzkie jęki i wycie psa.

Na terenie Jerzmanowic są aż 33 pomniki przyrody! Niektóre ze znajdujących się na terenie wsi skał udostępnione są do wspinaczki skałkowej (m. in. Grodzisko, Ostry Kamień, Łysa, Psiklatka, Łabajowa (z Jaskinią Łabajową), Dupna, Wielka Turnia, Zaklęty Mur, Zaklęty Bastion).

Sama miejscowość, położona na Wyżynie Olkuskiej, na terenie górnej części Doliny Będkowskiej, jednej z najdłuższych i ładniejszych dolin Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie obejmującego malownicze krajobrazowo doliny i wąwozy z licznymi skałami wapiennymi, jaskiniami, źródłami krasowymi i zabytkami kultury materialnej. Przebiegające przez miejscowość szlaki turystyki pieszej i rowerowej umożliwiają zwiedzenie również pozostałych dolin tego parku krajobrazowego.
Jedną z największych atrakcji turystycznych wsi jest często odwiedzana, udostępniona turystycznie (oświetlona i z przewodnikiem) Jaskinia Nietoperzowa, w której odkryto obozowisko dawnych łowców niedźwiedzia jaskiniowego z okresu paleolitu.

Organizatorami wyjzadu była Komisja ds. Lekarzy Emerytów i Rencistów (dr K. Kłodziński) oraz “Klub Lekarza Seniora” przy OIL w Krakowie (dr med. J. Marjańska-Radziszewska) przy wydatnej pomocy Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji ORL w Krakowie (dr med. J. Tętnowski), której dziękujemy za organizację i sfinansowanie transportu autokarowego.

Pogoda w tym roku wspaniale dopisała. Plenerowe rozmowy przy grillu, spacery po misternie wypielęgnowanym ogrodzie ze wspaniałą panoramą na pobliskie skałki sprzyjały relaksowi i przyniosły chwilę wytchnienia od szarej rzeczywistości.
Do zobaczenia za rok i zapraszamy do zamieszczonej poniżej galerii zdjęć.

« 1 z 2 »
Tekst i zdjęcia:
dw

Informacje geograficzne zaczerpnięte z opracowania pod redakcją Roberta Lisowskiego “Ziemia podkrakowska – moja mała ojczyzna” oraz wikipedia.pl

Kalendarium

Styczeń 2020
PWŚCPSN
« gru   lut »
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Galerie

 • XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  2020-01-23 10:14:29
 • Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  2019-06-25 14:21:32
 • Galeria remontowa - Maj 2019
  Galeria remontowa - Maj 2019
  2019-05-23 11:36:34
 • 38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  2019-04-24 12:12:33

OIL Krakow on twitter

Polecamy

Wybory