Aktualny numer

Serwis stomatologiczny
Centralny Rejestr Lekarzy

Jesteśmy na FB

Rynek zdrowia

Relacja z wyjazdu nowosądeckich Seniorów do Wilna

Na przełomie września i października bieżącego roku grupa ponad 30-tu Lekarzy Seniorów zarejestrowanych w Delegaturze Izby Lekarskiej w Nowym Sączu, udała się na zaplanowaną, bogatą w program wycieczkę do Wilna. Trasa wiodła wzdłuż tzw. ściany wschodniej naszego kraju, poprzez Lublin, Białystok, Olsztyn.
Zgodnie z planem, pierwszym przystankiem był Lublin.

Tu mogliśmy podziwiać wspaniały Zamek Lubelski wraz z Placem Zamkowym, a dalej przechodząc przez Bramę Grodzką zobaczyć najpiękniejsze zakątki Starego Miasta. Ocalone, mieszczańskie kamienice, systematycznie odrestaurowywane z barokowymi dekoracjami i wspaniałymi attykami. W wielu tych czarujących kamieniczkach, w dolnych partiach otworzono knajpki i kawiarenki, serwujące wspaniałą tradycyjną kuchnię, o czym mogliśmy się przekonać. Z Lublina pojechaliśmy do Kowna. Miasteczko położone na granicy polsko-białoruskiej, znane z Sanktuarium Maryjnego, w którym znajduje się obraz Matki Bożej. Obraz  ten, słynący z licznych cudów i łask, został w 1631 r. podstępnie wywieziony z Watykanu przez Mikołaja Sapiehę, podlaskiego wojewodę i senatora.Historia świętokradzkiego czynu ,opisana  przez Zofię Kossak zainspirowała twórców filmu. „Błogosławiona wina”. W Sanktuarium Kodeńskim znajduje się ponad sto relikwii świętych i błogosławionych, w tym głowa Św. Feliksa, papieża i męczennika z III wieku.  W następnym dniu odwiedziliśmy Górę Grabarkę – Świętą Górę Prawosławia z tysiącami Krzyży. Ten las krzyży, różniących się wielkością i zdobieniem robi ogromne wrażenie. Kolejnym etapem było zwiedzanie Puszczy Białowieskiej- pięknych naturalnych terenów zamieszkanych przez żubry, żubronie, łosie, jelenie – zwierzęta, które w takiej ilości nie zamieszkują innych terenów Polski. Zobaczyliśmy także ciekawe Muzeum  w Białowieży, zapoznając się dokładnie z całym bogactwem flory i fauny Puszczy Białowieskiej. Stolicę Podlasia, Białystok   witaliśmy już wraz z rozpoczynającym się zmierzchem, podziwiając wspaniały Pałac Branickich  z ogrodami, tzw. Mały Wersal Północy, od 1950  roku siedzibę Akademii, a obecnie Uniwersytetu Medycznego.

1 października,  przy pięknej, słonecznej pogodzie, rozpoczęliśmy wędrówkę po Wilnie. Miasto zaskakuje niezwykle malowniczym położeniem. Usytuowane jest w kotlinie i otoczone zielonymi wzgórzami i pagórkami, a przez miasto płynie kręta Wilenka. Dominującym wzgórzem jest Góra Zamkowa z fragmentem baszty, obok na innym wzgórzu z daleka widać trzy potężne białe Krzyże jako symbol wiary  i męczeństwa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od perły polskiego baroku – Kościoła Św.  Piotra i Pawła, z bogactwem rzeźby wyłącznie w białym kolorze, wykonanych przez włoskich artystów. W centrum kościoła zwraca uwagę olbrzymi świecznik z kryształu i światła, w kształcie łodzi Piotrowej. Oczywiście, pojechaliśmy na słynny cmentarz na Rosie, jedną z 4-ech głównych nekropolii narodowych, na którym spoczywa wielu wybitnych Polaków i polskich żołnierzy. W skład nekropolii wchodzi też mauzoleum Matka i Serce Syna z grobem Matki Piłsudskiego  i urną z sercem Marszałka. Pojechaliśmy tam ,aby oddać cześć Marszałkowi i wszystkim żołnierzom i ochotnikom, którzy zginęli w walkach o Wilno.  Spacer po pięknym mieście , poprzez Plac Katedralny z Katedrą Sw. Stanisława i XVII wieczną Kaplicą Św. Kazimierza, niezwykle ważnym miejscem dla Polaków, wiódł  pod Pałac Prezydencki, Plac Ratuszowy, Zamek Dolny, Uniwersytet Wileński, dalej dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz, miejsce pobytu aresztowanych Filomatów i Filaretów. Po drodze mogliśmy podziwiać kilka , spośród ponad 30-tu kościołów głównie barokowych,  wspaniałe cerkwie, a także całą urokliwą atmosferę miasta tworzoną przez wąskie uliczki, malownicze zaułki, kamieniczki z arkadiami. Na końcu dotarliśmy pod Ostrą Bramę, jeden z najcenniejszych zabytków architektury Wilna z początku XVI wieku, z górującym słynnym, cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Oraz znajduje się w  wąskiej kaplicy, do której prowadzi niepozorne wejście od wewnętrznej strony Bramy. Tam mogliśmy zawierzyć naszą Ojczyznę, miasto i siebie samych, tak jak uczyniły to i czynią całe pokolenia Polaków. Krótki pobyt na Litwie zakończyliśmy w miejscowości Troki, położonej niezwykle malowniczo wśród krainy jezior. W Trokach znajduje się, murowany, odbudowany po II wojnie, gotycki zamek Księcia Witolda. Następnego dnia, już w drodze powrotnej, w Sokółce  zwiedziliśmy Bazylikę słynącą z Cudu Eucharystycznego. Przy pięknej słonecznej pogodzie mieliśmy możliwość uczestniczyć w uroczystościach 5-ej rocznicy  przeniesienia Cudownej Eucharystii do Bazyliki.

Długa, droga do  Nowego Sącza nikogo nie męczyła. Wszyscy pod wrażeniem, wracali wspomnieniami do miejsc, które zobaczyliśmy, marząc o następnych wycieczkach.

Kalendarium

Styczeń 2020
PWŚCPSN
« gru   lut »
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Galerie

 • XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  2020-01-23 10:14:29
 • Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  2019-06-25 14:21:32
 • Galeria remontowa - Maj 2019
  Galeria remontowa - Maj 2019
  2019-05-23 11:36:34
 • 38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  2019-04-24 12:12:33

OIL Krakow on twitter

Polecamy

Wybory