Aktualny numer

Serwis stomatologiczny
Centralny Rejestr Lekarzy

Jesteśmy na FB

Rynek zdrowia

Wernisaż „Aneri” na Krupniczej

Czy sala konferencyjna może się zmienić w wystawową? Przybyli do siedziby Izby na obrady Okręgowej Rady w dniu 23 czerwca 2010 r. lekarze, a także dziennikarze i inni zaproszeni goście nie kryli zaskoczenia. Oto surowe dotąd miejsce plenarnych posiedzeń zmieniło diametralnie swój wygląd. Na ścianach zawisły piękne, kolorowe obrazy kwiatów i pejzaży pędzla Ireny Weiss ps. Aneri, a pod nimi stanęły bukiety kwiatów naturalnych zmieniając wygląd pomieszczenia w barwny ogród.

„Ufam, że wszyscy Państwo podzielacie moje uczucia – powiedział prezes ORL dr Andrzej Matyja – że rozpoczynamy dzisiejsze obrady Okręgowej Rady Lekarskiej w odświętnej atmosferze salonu sztuki, w który przekształciła się nasza siermiężna dotąd sala konferencyjna.

Witam serdecznie Panią Renatę Weiss, wnuczkę Ireny i Wojciecha Weissa, która zdecydowała się powierzyć naszej Izbie w depozyt obrazy pędzla swojej babci, znanej w świecie artystycznym pierwszej połowy XX wieku pod pseudonimem Aneri.

Wspomnę, że małżeństwo Weissów zamieszkiwało opodal naszej siedziby, przy ulicy Krupniczej, w willi sąsiadującej z Teatrem „Groteska” – i tu powstała większość ich dzieł. Natomiast ich związek ze środowiskiem lekarskim wyznaczyła ich córka, docent Anna Weiss, uczennica prof. Kazimierza Lejmana, znakomity dermatolog i alergolog, zasłużona także dla uzdrowiska Szczawnica. Ona to ukierunkowała po części twórczość Ireny Weiss na malarstwo portretowe, którego obiektem stali się m. in. słynni krakowscy lekarze: Leon Tochowicz, Franciszek Groer, Mieczysław Obtułowicz, Kazimierz Lejman (…)

Na koniec dodam, że powierzenie nam w depozyt obrazów Ireny Weiss uważam za swego rodzaju precedens nawiązujący do najlepszych tradycji środowiska lekarskiego, pełniącego nieraz w naszych dziejach rolę mecenasa w odniesieniu do ludzi sztuki. Mam nadzieję, że te piękne kwiaty i pejzaże przyczynią się do nadania naszym obradom właściwego klimatu, dalekiego od parlamentarnych utarczek i agresji”.

Potem głos zabrała przybyła na wernisaż z córką pani Renata Weiss, która wspominała atmosferę domu rodzinnego, tego przy Krupniczej i letniego w Kalwarii, obu goszczących często luminarzy medycyny, a także reakcje swojej babci na przynoszone do domu kwiaty: „Och Renatko! Znów będę musiała namalować ten piękny bukiet!”. Pejzaże natomiast – jak wspomniała – inspirowane były dwuletnim pobytem Weissów w Nicei.

Na ów niecodzienny wernisaż przybyli m.in. dr Jan Ciećkiewicz, pierwszy prezes ORL w Krakowie, dr Małgorzata Radwan-Ballada, b. przewodnicząca Rady Miasta Krakowa, mgr Barbara Bulanowska – dyrektor MOW NFZ i wcale licznie dziennikarze, zaskoczeni pomysłem takiego prezentowania malarstwa.

Wystawa potrwa do końca VI kadencji samorządu i jest dostępna także dla szerokiej publiczności w godzinach pracy Biura OIL. To ostatnie, co warto wspomnieć na koniec (w osobach zwłaszcza Joanny Bizoń, Doroty Zdziechowicz i Piotra Pachela) sprawiło się nieźle, nawet lepiej niż profesjonaliści – podkreślała pani Renata Weiss – w roli zarówno organizatorów wernisażu, jak i samego urządzenia ekspozycji. Na dowód, rzućcie Państwo okiem na zdjęcia.

(cis)

{jgxgal folder:=[pic/aneri] title:=[Wernisaż „Aneri” na Krupniczej] cols:=[5]}

fot. J. Depa

Kalendarium

Styczeń 2020
PWŚCPSN
« gru   lut »
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Galerie

 • XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  XXIII Bal Lekarza - Galeria zdjęć
  2020-01-23 10:14:29
 • Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  2019-06-25 14:21:32
 • Galeria remontowa - Maj 2019
  Galeria remontowa - Maj 2019
  2019-05-23 11:36:34
 • 38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  2019-04-24 12:12:33

OIL Krakow on twitter

Polecamy

Wybory