Aktualny numer

Serwis stomatologiczny
Centralny Rejestr Lekarzy

Jesteśmy na FB

Rynek zdrowia

Wizyta Lekarzy Seniorów w przychodni XXI w.

Seniorzy_iMed24

 

Seniorzy w świecie nowych technologii

– Że też człowiek musiał się tak wcześnie urodzić… – stwierdziła jedna z uczestniczek konferencji „Cyfryzacja usług medycznych a wykluczenie cyfrowe”, która odbyła się 27 lutego br. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Comarchu w Krakowie. Wzięło w niej udział ok. 65 osób zrzeszonych w Klubie Seniora krakowskiej OIL oraz 10 osób z delegatury w Nowym Sączu. Podczas konferencji emerytowani lekarze zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami opracowanymi przez informatyków, a wykorzystywanymi coraz powszechniej w służbie zdrowia.

Dr Kazimierz Kłodziński, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Seniorów ORL, inicjator zorganizowania konferencji, wspominał na jej początku: – Kiedy byliśmy młodzi, w szpitalach sensacją był oddział intensywnej terapii, z centralką w dyżurce pielęgniarek i u doktora. A dzisiaj można być w domu setki kilometrów od swojego lekarza i jednocześnie być pod jego nadzorem.

Jednym z urządzeń, o którym wspomniał dr Kłodziński, jest kamizelka NoMED AF do zdalnego monitoringu pracy serca. Choć jest ona dopiero w fazie testowej, już uratowała krakowianinowi życie. Ratownik medyczny z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej, do którego trafiają bieżąco wyniki badań pacjentów, wykrył u jednego z nich arytmię serca i natychmiast wysłał do niego karetkę.

Seniorów szczególnie zainteresowała też wodoodporna bransoletka życia, wyposażona w alarmowy przycisk, który pozwala w razie potrzeby wezwać pomoc. Potrafi też ona wykryć utratę przytomności lub upadek oraz pomaga zlokalizować pacjenta. W wersji elektronicznej zapisane są na niej dane personalne i zdrowotne osoby, która ją nosi.

Przedstawiciele Comarch Healthcare opowiadali także o przychodniach przyszłości, w których większość spraw, włącznie z konsultacją lekarską np. wyników badań, będzie można załatwić przez internet. Kolejny wykład poświęcono teleradiologii, czyli zdalnej interpretacji wyników badań obrazowych przez specjalistów z centrów opisowych lub dużych ośrodków akademickich.

Seniorzy mieli też okazję zwiedzić Centrum Medyczne iMed24, z nowoczesnymi pracowniami tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz wspomnianym Centrum Zdalnej Opieki Medycznej. W niewielkim pomieszczenia przypominającym dyspozytornię pogotowia ratunkowego jeden z ratowników prezentował urządzenia wykorzystywane w telemedycynie, tj. zdalny holter, „domowy” aparat KTG czy stację pomiarową, do której można podłączyć np. termometr, ciśnieniomierz, spirometr, glukometr czy wagę.

Na zakończenie konferencji odbyło się spotkanie z dr Anną Okońską-Walkowicz, doradcą prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki senioralnej. Swoje wystąpienie rozpoczęła od podziękowania lekarzom seniorom za pełną oddania pracę, dzięki której krakowianie mogą się dziś cieszyć dobrą kondycją zdrowotną. Następnie wspomniała o projektach realizowanych przez miasto z myślą o seniorach. Jednym z nich jest Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Prokocimiu, świadczący dzienną opiekę dla osób po 65. roku życia, zwłaszcza po przebytej hospitalizacji.

Anna Okońską-Walkowicz zaprosiła lekarzy do wspólnego kształtowania polityki senioralnej w naszym mieście, w szczególności o zaangażowanie się w tworzenie centrów integracji seniora. Kraków, jako jedyne miasto w Polsce, planuje utworzenie 54 takich miejsc. Będzie w nich można rozwijać swoje, często czekające przez lata na realizację pasje, uczyć się obsługi komputera czy wziąć udział w zajęciach ruchowych. Jednym z zadań centrów jest organizowanie zajęć dla uczniów krakowskich szkół w ramach projektu „Edukacja dla pokoleń”. – Państwa wiedza i doświadczenie są nie do przecenienia – przekonywała Okońska-Walkowicz lekarzy seniorów, którzy w swoim pokoleniu stanowią niezbyt liczną, bo 7-procentową grupę osób z wyższym wykształceniem.

Ważne jest nie tylko dzielenie się z młodszym pokoleniem „mądrością życiową”, lecz także budowanie innego wizerunku osoby starszej, a tym samym starości. Bo współczesny senior to przecież najczęściej osoba oczytana, zadbana, aktywna, nie obrażająca się na nowoczesność. Tylko takiej starości młodzi będą chcieli doczekać.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Domin

Kalendarium

Listopad 2019
PWŚCPSN
« paź   gru »
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Galerie

 • Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  Galeria remontowa - Czerwiec 2019
  2019-06-25 14:21:32
 • Galeria remontowa - Maj 2019
  Galeria remontowa - Maj 2019
  2019-05-23 11:36:34
 • 38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  38 Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie
  2019-04-24 12:12:33
 • Galeria remontowa Kwiecień 2019
  Galeria remontowa Kwiecień 2019
  2019-04-25 15:01:35

OIL Krakow on twitter

Polecamy

Wybory