Serwis stomatologiczny
Centralny Rejestr Lekarzy

Jesteśmy na FB

Rynek zdrowia

Wizyta Lekarzy Seniorów w przychodni XXI w.

Seniorzy_iMed24

 

Seniorzy w świecie nowych technologii

– Że też człowiek musiał się tak wcześnie urodzić… – stwierdziła jedna z uczestniczek konferencji „Cyfryzacja usług medycznych a wykluczenie cyfrowe”, która odbyła się 27 lutego br. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Comarchu w Krakowie. Wzięło w niej udział ok. 65 osób zrzeszonych w Klubie Seniora krakowskiej OIL oraz 10 osób z delegatury w Nowym Sączu. Podczas konferencji emerytowani lekarze zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami opracowanymi przez informatyków, a wykorzystywanymi coraz powszechniej w służbie zdrowia.

Dr Kazimierz Kłodziński, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Seniorów ORL, inicjator zorganizowania konferencji, wspominał na jej początku: – Kiedy byliśmy młodzi, w szpitalach sensacją był oddział intensywnej terapii, z centralką w dyżurce pielęgniarek i u doktora. A dzisiaj można być w domu setki kilometrów od swojego lekarza i jednocześnie być pod jego nadzorem.

Jednym z urządzeń, o którym wspomniał dr Kłodziński, jest kamizelka NoMED AF do zdalnego monitoringu pracy serca. Choć jest ona dopiero w fazie testowej, już uratowała krakowianinowi życie. Ratownik medyczny z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej, do którego trafiają bieżąco wyniki badań pacjentów, wykrył u jednego z nich arytmię serca i natychmiast wysłał do niego karetkę.

Seniorów szczególnie zainteresowała też wodoodporna bransoletka życia, wyposażona w alarmowy przycisk, który pozwala w razie potrzeby wezwać pomoc. Potrafi też ona wykryć utratę przytomności lub upadek oraz pomaga zlokalizować pacjenta. W wersji elektronicznej zapisane są na niej dane personalne i zdrowotne osoby, która ją nosi.

Przedstawiciele Comarch Healthcare opowiadali także o przychodniach przyszłości, w których większość spraw, włącznie z konsultacją lekarską np. wyników badań, będzie można załatwić przez internet. Kolejny wykład poświęcono teleradiologii, czyli zdalnej interpretacji wyników badań obrazowych przez specjalistów z centrów opisowych lub dużych ośrodków akademickich.

Seniorzy mieli też okazję zwiedzić Centrum Medyczne iMed24, z nowoczesnymi pracowniami tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz wspomnianym Centrum Zdalnej Opieki Medycznej. W niewielkim pomieszczenia przypominającym dyspozytornię pogotowia ratunkowego jeden z ratowników prezentował urządzenia wykorzystywane w telemedycynie, tj. zdalny holter, „domowy” aparat KTG czy stację pomiarową, do której można podłączyć np. termometr, ciśnieniomierz, spirometr, glukometr czy wagę.

Na zakończenie konferencji odbyło się spotkanie z dr Anną Okońską-Walkowicz, doradcą prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki senioralnej. Swoje wystąpienie rozpoczęła od podziękowania lekarzom seniorom za pełną oddania pracę, dzięki której krakowianie mogą się dziś cieszyć dobrą kondycją zdrowotną. Następnie wspomniała o projektach realizowanych przez miasto z myślą o seniorach. Jednym z nich jest Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Prokocimiu, świadczący dzienną opiekę dla osób po 65. roku życia, zwłaszcza po przebytej hospitalizacji.

Anna Okońską-Walkowicz zaprosiła lekarzy do wspólnego kształtowania polityki senioralnej w naszym mieście, w szczególności o zaangażowanie się w tworzenie centrów integracji seniora. Kraków, jako jedyne miasto w Polsce, planuje utworzenie 54 takich miejsc. Będzie w nich można rozwijać swoje, często czekające przez lata na realizację pasje, uczyć się obsługi komputera czy wziąć udział w zajęciach ruchowych. Jednym z zadań centrów jest organizowanie zajęć dla uczniów krakowskich szkół w ramach projektu „Edukacja dla pokoleń”. – Państwa wiedza i doświadczenie są nie do przecenienia – przekonywała Okońska-Walkowicz lekarzy seniorów, którzy w swoim pokoleniu stanowią niezbyt liczną, bo 7-procentową grupę osób z wyższym wykształceniem.

Ważne jest nie tylko dzielenie się z młodszym pokoleniem „mądrością życiową”, lecz także budowanie innego wizerunku osoby starszej, a tym samym starości. Bo współczesny senior to przecież najczęściej osoba oczytana, zadbana, aktywna, nie obrażająca się na nowoczesność. Tylko takiej starości młodzi będą chcieli doczekać.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Domin

Wybory

Obwieszczenie OKW
z dnia 05.01.2018 r.
o wynikach wyborów delegatów VIII kadencji.

Kalendarium

Styczeń 2018
PWŚCPSN
« gru   lut »
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

Galerie

 • Uroczystość wręczenia Prawa Wykonywania Zawodu 2017
  Uroczystość wręczenia Prawa Wykonywania Zawodu 2017
  2017-09-12 11:59:06
 • Wizyta Lekarzy Seniorów w przychodni XXI w.
  Wizyta Lekarzy Seniorów w przychodni XXI w.
  2017-03-29 10:59:00
 • 5. Konkurs Nalewek Własnej Receptury rozstrzygnięty
  5. Konkurs Nalewek Własnej Receptury rozstrzygnięty
  2016-12-07 15:15:32
 • 70 rocznica śmierci dr Z. Rogali Lewickiego
  70 rocznica śmierci dr Z. Rogali Lewickiego
  2016-10-26 10:40:17
 • Uroczyste wręczenie Ograniczonych PWZ 2016
  Uroczyste wręczenie Ograniczonych PWZ 2016
  2016-09-19 11:06:44

Polecamy